Szukaj na tym blogu

czwartek, 27 sierpnia 2015

Geometria koralikowa - trójkąty TUTORIAL / Geometrical beading - beaded triangles TUTORIAL

 
 Już od dawna chciałam zrobić coś geometrycznego, a teraz się nadaża okazja, ponieważ po ponownym obejrzeniu Spartacusa "Sand and blood" (link do filmwebu) znalazłam tam kilka inspiracji do popełnienia trójkątów w roli biżuterii. Niewiarygodne, że prawie każde kolczyki w tym konkretnym serialu wykorzystują trójkąty.
I nie chodzi tylko o jakąś jedną aktorkę, ale o całą obstawę, każda nosi coś na kształt tego :
oczywiście w różnych konfiguracjach. To jest właśnie fascynujące. Bardzo mi się podoba ten układ, dlatego w najbliższym czasie pojawi się post podsumowujący wszystkie te kolczyki i ich zamienniki w moim wykonaniu. Na razie muszę jeszcze odszukać konieczne zasoby, inaczej z planów nici.

Ale przy okazji tego tematu mogę zaprezentować moje próby z trójkątami w technologii peyote, bo tak właśnie powstaje większość wypukłych trójkątów i trójkącików w moim dotychczasowym dorobku. A więc najpierw trójkąty. Technika trochę przypomina mi zeszło-roczne rozgwiazdy, które robiłam w wakacje (link tu).
Ale w rzeczywistości są tak proste, że aż sama się zastanawiam dlaczego nie zrobiłam ich więcej wcześniej.
Najfajniejsze jest to, że jedziemy ściegiem peyote, który w mojej ocenie jest ściegiem podstawowym i jego znajomość jest niezbędna do robienia czegokolwiek z seed bead - rzecz jasna poza szydełkiem. Ale jak umiesz zrobić coś ściegiem peyote to jak najbardziej rządzisz :)

Podstawowy więc trójkącik peyote wyczarujemy w ciągu 5 minut lub mniej. Naprawdę ;)
Generalnie jego podstawa, czy inaczej mówiąc szkielet będzie sprawiał wrażenie bycia ściegiem herringbone. Dla kontrastu, można ten szkielet wyplatać innym kolorem koralików, żeby widać było jak taki trójkąt jest skonstruowany. Tak jak tutaj:Podsumujmy konieczne zasoby:
1. koraliki wybranej wielkości i kolorów - w moim przypadku 11/0 seed beaded, można zrobić też z drobniejszych, lub większych - inwencja twórcza należy do Was.
2. nić
3. nożyczki

Dla wygody podzieliłam post na 2 części - trójkąty płaskie, i wypukłe, a także wprowadziłam nazewnictwo kolejnych rzędów robótki A, B, C, D, wy możecie też zrobić kolejne rzędyTRÓJKĄT PŁASKI

KROK 1P

Nawlekamy na nić 3 koraliki, przechodzimy igłą ponownie przez te same 3 koraliki (tworzy się kółeczko) i wiążemy supełek, co stanowi bazę robótki.

UWAGA PRAKTYCZNA:
Osobiście już wielokrotnie męczyłam się tym, że zawiązałam supełek, a potem po kilku już okrążeniach peyote okazało się, że nić przy supełku się poluzowała i szlag trafił moją pracę. Więc żeby sowicie ją zabezpieczyć zawiązuję 3 supełki i dodatkowo okrążam raz jeszcze pierwsze kółeczko. Po tym zabiegu supełek po obcięciu nici jest nie do zerwania w prosty sposób. ;) Także należy zwrócić uwagę na tą okoliczność.

Po uzyskaniu kółeczka mamy taki oto stan rzeczy:KROK 2P

Teraz nawlekamy po 2 koraliki pomiędzy każdy koralik z poprzedniego rzędu. Po dojściu do początku igłę przeciągamy przez kolejny koralik nowo dodanego rzędu, po to, żeby pracować poziom wyżej.

KROK 3P

Teraz znowu skomplikujemy sobie życie ;) nawlekając sekwencję koralików.

1. nawlekamy na nić 2 koraliki i przeciągamy igłę przez drugi koralik z poprzedniego rzędu (nić wychodzi z pierwszego koralika poprzedniego rzędu)


2. nawlekamy na nić 1 koralik i przeciągamy igłę przez trzeci koralik z poprzedniego rzędu(zaczyna być widoczne peyote )


3. nawlekamy na nić 2 koraliki i przeciągamy igłę przez czwarty koralik z poprzedniego rzędu4. nawlekamy na nić 1 koralik  i przeciągamy igłę przez piąty koralik  z poprzedniego rzędu, a potem nawlekamy na nić 2 koraliki 11/0 i przeciągamy igłę przez szósty koralik 11/0 z poprzedniego rzędu, następnie nawlekamy na nić 1 koralik  i przeciągamy igłę ponownie przez pierwszy koralik  z poprzedniego rzędu i pierwszy koralik obecnego rzęduKROK 4P

1. znowu nawlekamy na nić 2 koraliki i przeciągamy igłę przez drugi koralik z poprzedniego rzędu (nić wychodzi z pierwszego koralika poprzedniego rzędu)


2. nawlekamy na nić 1 koralik i przeciągamy igłę przez trzeci koralik z poprzedniego rzędu(zaczyna być widoczne peyote ), a następnie nawlekamy kolejny 1 koralik i przeciągamy igłę przez czwarty koralik z poprzedniego rzędu
3. nawlekamy na nić 2 koraliki i przeciągamy igłę przez piąty koralik z poprzedniego rzędu, a następnie nawlekamy kolejny 1 koralik i przeciągamy igłę przez szósty koralik z poprzedniego rzędu, a potem kolejny i przeciągamy igłę przez siódmy koralik z poprzedniego rzędu


4. kończymy sekwencję tego rzędu, nawlekamy na nić 2 koraliki i przeciągamy igłę przez siódmy koralik z poprzedniego rzędu, a następnie nawlekamy kolejny 1 koralik i przeciągamy igłę przez ósmy koralik z poprzedniego rzędu, a potem kolejny i przeciągamy igłę przez dziewiąty koralik z poprzedniego rzędu

Kontynuujemy kroki w kolejnych rzędach rozszerzając liczbę koralików aż do momentu uzyskania wymaganego rozmiary trójkąta. TRÓJKĄT WYPUKŁY


Aby rzeczowy trójkąt był wypukły należy dokonać następujących zmian:
1. używamy 2 rozmiary koralików - 11/0 i 15/0 albo jakaś inna konfiguracja, ale zawsze muszą być zarówno mniejsze jak i większe. Większe będą używane jako szkielet, czyli od nich zaczynamy i one stanowią bazę trójkąta, mniejsze są wypełnieniem - czyli te, które są wyplatane peyote

2. w ostatnim okrążeniu nie dodajemy już koralików 11/0 czyli bazowych, ale pomijamy je przechodząc tak jak na poniższym rysunku przez 11/0 poprzedniego rzędu i nowo dodane 15/0, w ten sposób ramiona zaczynają tworzyć formę wypukłą.
KROK 1W

tak jak poprzednio nawlekamy na nić 3 koraliki 11/0 , przechodzimy igłą ponownie przez te same 3 koraliki 11/0 (tworzy się kółeczko) i wiążemy supełek, co stanowi bazę robótki.


Po uzyskaniu kółeczka mamy taki oto stan rzeczy:KROK 2W

Teraz nawlekamy po 2 koraliki 11/0 pomiędzy każdy koralik 11/0 z poprzedniego rzędu. Po dojściu do początku igłę przeciągamy przez kolejny koralik 11/0 nowo dodanego rzędu, po to, żeby pracować poziom wyżej.

KROK 3W

Teraz znowu skomplikujemy sobie życie ;)  nawlekając sekwencję koralików.

1. nawlekamy na nić 2 koraliki 11/0 i przeciągamy igłę przez drugi koralik 11/0 z poprzedniego rzędu (nić wychodzi z pierwszego koralika 11/0 poprzedniego rzędu)


2. nawlekamy na nić 1 koralik 15/0 i przeciągamy igłę przez trzeci koralik 11/0 z poprzedniego rzędu(zaczyna być widoczne peyote )


3. nawlekamy na nić 2 koraliki 11/0 i przeciągamy igłę przez czwarty 11/0 koralik z poprzedniego rzędu4. 4. nawlekamy na nić 1 koralik  i przeciągamy igłę przez piąty koralik  z poprzedniego rzędu, a potem nawlekamy na nić 2 koraliki 11/0 i przeciągamy igłę przez szósty koralik 11/0 z poprzedniego rzędu, następnie nawlekamy na nić 1 koralik 15/0 i przeciągamy igłę ponownie przez pierwszy koralik 11/0 z poprzedniego rzędu i pierwszy koralik 11/0 obecnego rzęduKROK 4W

1. znowu nawlekamy na nić 2 koraliki 11/0 i przeciągamy igłę przez drugi 11/0 koralik z poprzedniego rzędu (nić wychodzi z pierwszego koralika 11/0 poprzedniego rzędu)


2. nawlekamy na nić 1 koralik 15/0 i przeciągamy igłę przez pierwszy koralik 15/0 z poprzedniego rzędu(zaczyna być widoczne peyote ), a następnie nawlekamy kolejny 1 koralik 15/0 i przeciągamy igłę przez trzeci koralik 11/0 z poprzedniego rzędu


3. nawlekamy na nić 2 koraliki 11/0 i przeciągamy igłę przez czwarty koralik 11/0 z poprzedniego rzędu, a następnie nawlekamy kolejny 1 koralik 15/0 i przeciągamy igłę przez drugi koralik 15/0 z poprzedniego rzędu, a potem nawlekamy kolejny koralik 15/0 i przeciągamy igłę przez piąty koralik 11/0 z poprzedniego rzędu


4. kończymy sekwencję tego rzędu, wychodząc z 5 koralika 11/0 nawlekamy na nić 2 koraliki 11/0 i przeciągamy igłę przez szósty koralik 11/0 z poprzedniego rzędu, a następnie nawlekamy kolejny 1 koralik 15/0 i przeciągamy igłę przez trzeci koralik 15/0 z poprzedniego rzędu, a następnie nawlekamy kolejny 1 koralik 15/0 i przeciągamy igłę przez pierwszy koralik 11/0 z poprzedniego rzędu a następnie przez pierwszy koralik 11/0 z obecnego rzęduKontynuujemy kroki w kolejnych rzędach rozszerzając liczbę koralików aż do momentu uzyskania wymaganego rozmiary trójkąta. 

Ostatni rząd:

wykonujemy nadal kroki od 1 do x kierując się powyższymi zasadami, ale dokonujemy nastepującej zmiany, a mianowicie, przy wchodzeniu na kolejne wierzchołki, czyli koraliki bazowe 11/0 nie nawlekamy już nowych koralików 11/0, tylko przechodzimy dalej dodając jedynie koraliki 15/0 stanowiące ramiona trójkąta.

JAK WYKOŃCZYĆ WYPUKŁY TRÓJKĄT?


Aby uzyskać efekt wypukłości nie wystarczy wydziergać połówkę trójkąta. Do efektu 3d potrzebujemy 2 strony trójkąta, w zależności od potrzeby powinien nim być albo drugi element wypukły, albo płaski ;) Jedyna uwaga robocza to fakt, że


Aby wykonać drugą stronę trójkąta wykonajcie jeszcze raz taki sam trójkąt. Peyote jest fajne, bo suma sumarum, cokolwiek zrobicie  krawędzie części przedniej i tylnej będą pasować do siebie jak  suwak i tak należy wykonać ich połączenie, zszyć "zazębiając ząbki" 

o tak:


a potem można z nimi zrobić prawdziwe cuda ;) O czym przekonacie się już wkrótce

2 komentarze:

  1. skorzystałam z kursiku, jest świetnie wytłumaczone i pokazane
    Dziękuje:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobają mi się Twoje pomysly tym bardziej że tłumaczysz tak dobrze że nawet taki laik jak ja nie ma większych problemów.Dziekuje.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...