Szukaj na tym blogu

sobota, 19 października 2013

Kurs oplatania kulki koralikami Super Duo - Intuicyjna metoda Krok po Kroku Super Duo balls tutorial

Ponieważ jestem wielką fanką Super Duo, postanowiłam zrobić kolczyki oplecione koralikami Super Duo, ponieważ koraliki te są nieporównywalnie większe od zwykłych 11/0 czy 15/0 moje starania musiały być oparte na mniejszym rdzeniu - czyli koraliku oplatanym, ale możecie eksperymentować z innymi rozmiarami.
Moja metoda oplatania jest w dużej mierze eksperymentalna, trochę się namęczyłam, żeby ujarzmić te koraliki, ale po 2 - 3 kulkach można opleść każdą kolejną w dosłownie 15 minut, co jest o niebo lepsze niż oplatanie kulek koralikami typu ROUND 11/0 czy 15/0

Dodam też, że w tym tutorialu moim rdzeniem będzie perełka o średnicy 8 mm, ponieważ po opleceniu jest całkiem zgrabna i naprawdę ładnie się prezentuje. Małe jest piękne .... A większe no cóż, nie zawsze przy dużych koralikach jakimi są niewątpliwie Super Duo to wygląda fajnie.Ja wolę subtelną biżuterię.

Chciałam też zaznaczyć, że metoda którą przedstawię jest mocno intuicyjna, każdy kolejny rozmiar koralika same dopasujecie do robótki, to bardzo proste. Ilość koralików przedstawiona w tym poście jest przeznaczona do oplecenia kulki o rozmiarze 8 mm, ale napiszę też jak oplatać te większe.
Dla chcącego nie ma nic trudnego, więc do dzieła.

Oto gotowe kulki - już zawieszone na biglach :A teraz jak się je robi.

Potrzebne materiały:

- transparentna żyłka i igła - im cieńsza żyłka, tym mniej potem widać jeśli chodzi o połączenia ja używam takiej


- nożyczki
- koraliki SuperDuo - w dowolnym kolorze - 1 opakowanie 10 g starczy na kilka kulek
- koralik lub perełka rdzeń - u mnie w tym tutku 8mm
- szpilka do nadziania koralika rdzenia i baranki do utrzymania go w miejscu podczas oplatania

No to do dzieła:

Krok 1

Nawlekamy na żyłkę 5 koralików SD, przechodząc przez nie raz jeszcze tworząc pętelkę, oraz zawiązując na końcu supełek lub dwa - wówczas robótka nam się nie rozpadnieKrok 2

Przechodzimy igłą do dziurki zewnętrznej SD, jak pamiętamy SD ma je dwie ;)
pomiędzy dodane w poprzednim kroku koraliki dodajemy po 1 koraliku SD tak jak na schemacie - oznaczone kolorem różowym. Po dodaniu ostatniego piątego koralika SD przechodzimy do górnej dziurki koralika właśnie dodanego w nowym rzędzie - od tej pory będziemy pracować naprzemiennie - oplatając kulę raz w lewo, raz w prawo, czyli po przejściu do wyższego rzędu zmieniamy kierunek oplotu koralika.


Krok3

W kolejnym kroku pomiędzy dodane wcześniej koraliki dodajemy po 2 nowe koraliki SD, po zakończeniu rundy, przechodzimy przez kilka kolejnych koralików, żeby wzmocnić budowaną kulkę i przechodzimy tak jak poprzednio do górnej dziurki koralików właśnie dodanego rzędu.


Krok 4

Pomiędzy każdy koralik dodany w poprzednim rzędzie dodajemy 1 koralik SD, tak jak poprzednio po zakończeniu rundy, przechodzimy przez kilka kolejnych koralików, żeby wzmocnić budowaną kulkę i przechodzimy tak jak poprzednio do górnej dziurki koralików właśnie dodanego rzędu.


Krok 5

Teraz zaczynamy redukcję koralików, w poprzednim rzędzie było ich 10, teraz zredukujemy ich liczbę o połowę. Dodajemy po 1 koraliku SD co drugi koralik dodany w poprzednim rzędzie tak jak na schemacie. Czyli przechodzimy igłą przez 2 kolejne SD i w 3 dodajemy nowy koralik SD, tradycyjnie po zakończeniu rundy, przechodzimy przez kilka kolejnych koralików, żeby wzmocnić budowaną kulkę i przechodzimy inaczej niż poprzednio do górnej dziurki koralików ale poprzednio dodanego rzędu.
Krok 6

Teraz mały trick, ponieważ nie chcę zszywać kuli w połowie, wolę całość wyplecioną od razu, żeby uniknąć przerw w kulce, dodaję w tym kroku 5 koralików SD ale nie w nowym rzędzie, ale pomiędzy koralikami poprzedniego rzędu, tak jak na schematach, po czym po zakończeniu rundy, przechodzimy przez kilka kolejnych koralików, żeby wzmocnić budowaną kulkę i przechodzimy tak jak poprzednio do górnej dziurki koralików właśnie dodanego rzędu.


Krok 7

Znowu redukujemy kulkę tak jak poprzednio, dodajemy po 1 koraliku SD co drugi koralik dodany w kroku 5  tak jak na schemacie. Czyli przechodzimy igłą przez 2 kolejne SD i w 3 dodajemy nowy koralik SD, tradycyjnie po zakończeniu rundy, przechodzimy przez kilka kolejnych koralików, żeby wzmocnić budowaną kulkę i przechodzimy inaczej niż poprzednio do górnej dziurki koralików dodanego w kroku 5 rzędu.

Krok 8


Tu nie dodajemy już żadnych koralików, jedynie przechodzimy przez ostatnich 5 dodanych koralików i zaciskamy pętlę, tworzy się taka sama gwiazdka jak na początku plecenia kuli składająca się z 5 koralików SDIlość koralików na rząd:

rząd 1 : 5 SD
rząd 2 : 5 SD
rząd 3:  5x2 SD czyli 10 SD
rząd 4 : 10 SD po jednym
rząd 5 : 2 Puste 1 SD  razem 5 SD
rząd 6 : 5 SD co 3SD poprzedniego rzędu
rząd 7 : 2 Puste 1 SD  razem 5 SD
rząd 8 : połączyć 5 SD górnych w całość

gotowa kulka:i kolczyki kulkowe:To naprawdę proste.


Teraz jak opleść dowolną kulkę ? Otóż sprawa jest prosta - jak kulka ma większy obwód, wystarczy więcej rozszerzeń, czyli jak widzimy, że koralików będzie za mało, należy dodać po 2 sztuki pomiędzy dodane wcześniej i eksperymentować, jak obwód się zmniejsza trzeba rozpocząć redukcję, czyli przeszyć się przez kilka kolejnych koralików bez dodawania nowych.
Metodą prób i błędów można wydziergać wszystko, a ponieważ kulki są bardzo zbliżone do siebie wielkością, oznacza to, że ilość dodawanych koralików nie będzie się bardzo różniła od tego co przedstawiłam w tym kursie.

próbujcie zatem i nie zniechęcajcie się jak nie wychodzi ;) Nie od razu wszystko zbudowano ;)

14 komentarzy:

 1. Wow fantastyczne , na pewno spróbuję zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O rany, nawet ja to zrozumiałam :D, kursik pierwsza klasa :D, nic tylko lecieć po koraliki i robić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstyd się przyznać ale jeszcze nic nie robiłam za pomocą koralików super duo :/ Przy najbliższej okazji na pewno skorzystam z twojego wzoru - jest super :)
  Bardzo fajny blog - robisz ciekawe i proste tutoriale dla każdego :) Na pewno będę zaglądać! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. są przepiękne...właśnie biorę się za robotę.....

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam....dziękuję za cudowny kursik....udało mi się....pozdrawiam serdecznie....

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamiast super-duo mam twins. Moga byc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moim zdaniem tak, ale nie wiem, czy będzie się to tak ładnie zazębiało, bo duo ma pewne geometryczne zagniotki, a twinsy są okrągłe, ale spróbować trzeba. ;)

   Usuń
 8. Dlaczego ja zawsze musze kupic nie odpowiednie koraliki :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny tutek, właśnie skończyłam moje kulki:) Wyszły fajnie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki za klarowne wytłumaczenie jak zrobić kulki. Właśnie skończyłam robić swoje i prezentują się świetnie. pozdrawiam
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny tutek, bardzo mi pomógł, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super tutek :) Resztki super duo leżą niewykorzystane od kilku miesięcy, więc już wiem, co z nich powstanie! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...