Szukaj na tym blogu

środa, 11 września 2013

Double shamballa bracelet Podwójna bransoletka shamballa Krok Po Kroku

Dzisiaj chciałam pokazać jak zrobić bardzo prostą ale efektowną bransoletkę typu shamballa z podwójnym rzędem koralików, w moim przypadku minerałów - fasetowanych koralików Noc Kairu.Potrzebować będziemy:

1. sznurek woskowany bądź zwykły nylonowy, mogą być także rzemienie bądź skórzane sznurki oraz sznurki satynowe używane do sutaszu o grubości w jakiej będziemy będziemy chcieli  wykonać naszą bransoletkę, generalnie nadaje się wszystko co Wam wpadnie w ręce co się nie ślizga i na czym można zawiązać węzeł. Ile sznurka ? Około 150 cm

2. koraliki bądź kamienie/minerały przez które przejdzie sznurek bądź to czego używacie

3 spinacze spinania do papieru oraz coś płaskiego może być np sztywna książka bądź inne sztywne podłoże żeby przyczepić robótkę, naciągnięcie robótki powoduje, że jest nam łatwiej zaplatać, nie trzeba trzymać niczego zębami ;)

4. nożyczki

5. ozdobny guzik, bądź większy minerał, który posłuży jako zapięcie pracy.

6. opcjonalnie - super glue lub lakier do paznokci - ew, to smarowania końca sznurka, żeby się nie siorpał oraz kończenia robótki.

Zaczynamy dzieląc sznurek na 2 części - prowadzącą i do oplatania - pierwszy po złożeniu na pół będzie stanowił 2 sznurki prowadzące, będące rdzeniem do zaplatania robótki. Część prowadząca powinna być krótsza i mieć około 60 cm długości przed złożeniem na pół.
Pierwsza rzecz - do guzika przymocowujemy sznurek prowadzący podzielony na pół, czyli mamy 2 sznurki prowadzące, sznurki te mocujemy do guzika, może być na supełek, bądź na jakiś sprytny węzeł, grunt, żeby nie było szansy zerwania się go i mocujemy go żeby się nie ruszał. Ja użyłam prostego węzełka:Robótkę ściśle przymocowujemy do maty lub czegoś innego, ja użyłam plasterka, bo nie mialam pod ręką nic innego, grunt, że sznurki mają być napięte, inaczej nasza praca nie będzie zbyt piękna.


Teraz wykorzystamy drugi dłuższy sznurek do oplatania sznurków prowadzących, pierwszy krok to zrobienie zwykłej pętelki na sznurku prowadzącym o tak (zupełnie jak przy wiązaniu butów) i zaciśnięcie jej. Sznurek prowadzący umocowany jak struna ma się rozumieć.:

Sznurek do oplatania ma 2 końce, będzie oplatać tzw pod i nad, co tworzy coś w rodzaju słupka.
Dla ułatwienia sprawy posługiwać się będę pojęciami lewego i prawego sznurka, tak więc lewy sznurek to będzie sznurek znajdujący się po lewej stronie sznurka prowadzącego, a prawy, po prawej.
No to jedziemy :

Kroczek a).  zaplatanie pod

Zaczynamy od pod, czyli sznurek z lewej strony kładziemy pod sznurkiem prowadzącym, a sznurek z prawej strony kładziemy pod sznurkiem lewym, a następnie prawy przekładamy wewnątrz pętli utworzonej przez lewy sznurek,  w dolną część

zaciskamy,

Kroczek b)  zaplatanie nad

a teraz nad:
czyli sznurek z lewej strony kładziemy nad sznurkiem prowadzącym, a sznurek z prawej strony kładziemy nad, a potem pod sznurkiem lewym, a następnie prawy przekładamy wewnątrz pętli utworzonej przez lewy sznurek w górną część
po kilku powtórzeniach a) i b) wygląda to tak:

Pamiętajcie, żeby robić kroki a) i b) naprzemiennie inaczej robótka zacznie się obracać.
Teraz nawlekamy nasze koraliki na sznurki prowadzące, ustawiamy je tak, żeby jeden z rzędów był wyżej od drugiego, powinny się też zazębiać.Wykonujemy następnie powtarzające się kroki:
Przekładamy sznurek wokół nawleczonych koralików. Zaczynamy od sznurka lewego: przekładamy go nad pierwszym koralikiem,
potem za nim, pod nim
a potem po skosie pod dwoma tak jak na poniższym zdjęciu. Pamiętamy, że musi być to zrobione ścisło:
powtarzamy oplatanie aż dojdziemy do końca koralików:Tak będzie wyglądał końcowy zygzak:


Przymocowujemy sznurek którym oplataliśmy, żeby zygzak się nie rozjechał.

Teraz robimy to samo z drugim sznurkiem do oplatania - prawym, kontynuujemy te same czynności z tym, że przekładamy sznurek nad pierwszym koralikiem w lewo, za koralikiem - potem po skosie, wykorzystując dwa nawleczone koraliki.Jak widać na końcu sznurki podobnie jak koraliki się zazębiły

Na tym etapie nam się to wszystko rozjeżdża, więc musimy znowu zapleść kilka węzłów z początku a) i b) naprzemiennie.na początku zawiazujemy sznurki prowadzące razem

i powtarzamy naprzemiennie kroki a) i b)


aż uzyskamy wymaganą długość bransoletki.
zawiązujemy na końcu węzeł/supeł jak kto woli, tak, żeby zmieścił nam się guzik służące zapinaniu bransoletki
Jeśli długość jest ok, ucinamy sznurek i mamy gotową bransoletkę4 komentarze:

 1. Dzięki wielkie! Wykonałam parę bransoletek jako prezent dla koleżanki i wyszły genialnie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj! Bardzo przydal mi sie twoj tutorial:) Zrobilam na razie jedna shamballe:) Jesli masz ochote, to zapraszam do podgladniecia:) W poscie dodalam link do twojego tutka:) Dzieki :)
  http://koziolekhobby.blogspot.de/2014/02/podwojna-shamballa.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widziałam, bardzo udana Ci wyszła, wiem z autopsji, jak trudno jest walczyć ze sznurkami dopóki się ją zaplata, brawo !!! i dziękuję

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...