Szukaj na tym blogu

wtorek, 24 września 2013

Chain crochet necklace Naszyjnik szydełkowo-łańcuchowy Krok po Kroku

Ostatnio bardzo modne stały się ciężkie łańcuchy w kolorze złotym bądź srebrnym, można takie cudo sobie kupić, ale po co przepłacać, no i samodzielnie można sobie to tak urozmaicić, że po zabiegach upiększających biżuteria nabyta w sklepie staje się niepowtarzalna i nietuzinkowa.

Ja postanowiłam zmierzyć się z zadaniem inaczej, zakupiłam metr łańcucha w pasmanterii za niecałe 10 PLN i wykorzystałam mulinę/kordonek do frywolitki, powstało coś co naprawdę mi się podoba, co lepsze, to nie koniec, będę chciała jeszcze się pobawić w tych łańcuchach, sami zobaczcie, zachęcam do samodzielnych prób, naprawdę warto ;)

żeby zrobić coś naprawdę wyjątkowego nie potrzeba dużo, a jak zbierzemy kilka kolorów łańcucha, to powstają prawdziwe dzieła sztuki. 
Oto i efekt końcowy, wydziergane na szydełku przy użyciu bazy z łańcucha:Nie jestem mistrzem szydełka czy drutów, ale to co umiem pozwoliło na wykonanie tej pracy, a efekt bardzo mi się podoba.

Podstawowe zaopatrzenie dla tego projektu:

- kordonek lub mulina, albo grubsza przędza w zależności od gustu i zapotrzebowania.
- łańcuch, mój ma około 12 mm grubości i całkiem spore oczka, można użyć takiego jaki się podoba, kupiłam 1 m za 10 PLN, a wykorzystałam znikomą ilość, około 40 cm na szyję i około 20 cm na bransoletkę.

- Szydełko dopasowane do grubości przędzy
- Nożyczki
- Zapięcie wedle upodobania
- igła do wykończenia bransoletki
KROK 1 ŁAŃCUSZEK 

Zaczynamy od wykonania pierwszego oczka łańcuszka, bierzemy szydełko w prawą rękę, lewą ręką zarzucamy końcówkę nitki na szydełko robiąc pętlę, przytrzymujemy tą pętelkę, przekładamy szydełko przez środek i zahaczamy szydełkiem nitkę biegnącą od strony kłębka, następnie przeciągamy ją przez pętelkę i zaciskamy, żeby powstało oczko będące pierwszym krokiem robótki, po zaciśnięciu pętelki mamy supełek.


przekładamy szydełko przez pierwsze oczko łańcucha

zahaczamy szydełkiem o nitkę w sposób pokazany na zdjęciu

i przeciągamy nić przez pierwsze oczko. To będzie pierwsze oczko okalające oczko łańcucha

i mamy połączone nić oraz łańcuch.


teraz robimy 1 oczko łańcucha
a następnie znowu przeciągamy szydełko przez to samo oczko łańcucha, ponownie zahaczamy o nić i przeciągamy ją przez oczko łańcucha, oraz oczko łańcuszka, to będzie drugie oczko okalające oczko łańcuchaznowu przerabiamy 1 oczko łańcucha, znowu przekładamy szydełko przez oczko łańcucha i zahaczając nić przekładamy ją przez oczko łańcucha oraz oczko nici, to będzie trzecie oczko okalające oczko łańcucha


tak ono wygląda w tym momencie pracy
W mojej pracy będę miała po 2 pętelki na każdym oczku łańcucha, można zrobić więcej, można mniej. Żeby przejść do następnego oczka łańcucha robimy 2 oczka łańcucha

wbijamy szydełko przez drugie oczko łańcucha i powtarzamy kroki z pierwszego oczka, czyli zawsze oczko nici + przekładanie nitki przez oczko łańcucha oraz nici., powtarzamy to do momentu oplecenia całości łańcucha.
dla ułatwienia nakręciłam też prosty filmik jak to robić
A tak to wygląda po dokończeniu po 1 stronie łańcucha.Końcowe oczka łańcucha przerabiamy większą ilością oczek, w moim przypadku około 9


i kontynuujemy po drugiej stronie łańcucha
Kończymy pętelką i wiążemy supełekTeraz dodajemy drugi kolor, najłatwiej po prostu albo przywiązać nowy kolor do istniejącej pracy supełkiem, albo tak jak poniżej przeciągnąć nowy kolor nici przez istniejącą robótkę i kontynuować kroki z pierwszego rzędu obrabiania łańcucha.

Powtarzamy te same kroki co przy kolorze fioletowym, z tą różnicą, że szydełko wbijamy teraz w pierwszą warstwę robótki, a nie przez oczko łańcucha jak poprzednio.
nabieramy oczko
wbijamy szydełko w poprzedni rządek
zahaczamy szydełkiem nowy kolor niciprzekładamy przez 2 powstałe oczka
kontynuujemy do momentu zakończenia pracy

Oto pomocniczy filmik

łańcuch z 2 rządkami

czas dodać ostatni kolor, nie będę się rozpisywała, ponieważ kroki są takie same jak w przypadku warstwy 2.


Oto pomocniczy filmik


Gotowy łańcuszek opleciony szydełkowym ściegiem

Zapięcie można zrobić mocując 2 obręcze metalowe przez robótkę oraz zapięcie


Wówczas efekt końcowy wygląda tak:


Albo dorobić zapięcie na szydełku, co zrobiłam a praca prezentuje się dużo lepiej.Jak zrobić zapięcie zaprezentuję na przykładzie bransoletki do kompletu.

KROK 1 BRANSOLETKA

Bransoletka jest banalnie prosta jak już się zrobi naszyjnik. Bierzemy 2 kawałki łańcucha o tej samej długości i pracujemy nad nimi na szydełku tak samo jak w przypadku naszyjnika, najpierw oplatamy jednym kolorem, a potem dodajemy warstwy.
Ponieważ wymyśliłam sobie, że bransoletka będzie bardziej skomplikowana jest tu jeden element nieobecny w naszyjniku, zaraz objaśnię
Wszystkie kroki poza tym nie ulegają zmianie.
Oto baza bransoletki z pierwszą warstwą


i z pozostałymi warstwami, w odróżnieniu do naszyjnika zrobiłam warstwy od środka bransoletki


żeby połączyć obie warstwy bransoletki nawlekam igłę nicią o kolorze takim samym jak ostatnia warstwa wydziergana na szydełku, w tym przypadku czarną

i zszywam na okrętkę obie części bransoletki razem
Po zszyciu mam:
Uznałam, że końcówki nie będą wyglądać ładnie bez solidnego wykończenia więc postanowiłam dodziergać ten fragment. Kolor tego wykończenia to czarny kordonek.

Foto przedstawia kolejne kroki,ponieważ technika jest taka sama co w przypadku samej bransoletki nie będę jej opisywała, fotki powinny wystarczyć, jeśli nie, dajcie znać.


po ukończeniu dziergania zapięcia zaczepiamy metalowe zapięcie i oto końcowy produkt


Na szyi też prezentuje się nieźleŻyczę owocnych prób ;)

3 komentarze:

 1. Bardzo piękne rzeczy robisz. Dziękuję za kursik.Pozdrawiam.
  Marysia

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne są wszystkie zrobione przez Ciebie naszyjniki. Bardzo fajne kształty i chętnie też takie bym nosiła. Sama też od jakiegoś czasu próbuje zrobić coś własnego ale nie wychodzi jak na razie mi to za ładnie. Podobają mi się też te większe typu plecionki jak na przykład ten pierwszy http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-naszyjnik/ może ktoś ma pomysł jak zrobić to w prostszy sposób niż tam przedstawiony. Stronę dodam do ulubionych, może i mi się uda zrobić coś ładnego.

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki, staram się umieszczać rzeczy które mi się podobają, zazwyczaj podobają się też innym ;) Czasami nie ;) ale to kwestia wyboru. Myślę, że może spróbuję zrobić coś z linku który podałaś.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...