Szukaj na tym blogu

sobota, 25 listopada 2017

Jak zrobić koralikową pomadkę - KROK PO KROKU - Ogólnie mówiąc

Dzisiaj początek obiecywanej serii tutoriali - jeden z wielu, a mianowicie jak zrobić pokrowiec / okrywkę / kostiumik na pomadkę używając koralików.

 
Sprawa nie trudna, ale też w pewnym sensie nie prosta, mogłoby się wydawać, że jak się spojrzy na gotowy produkt to jest proste do zrobienia, ale diabeł tkwi w szczegółach no i to pokazuje, że jednak musimy poświęcić trochę pracy, żeby to wyglądało jak potrzeba.

No więc do roboty, żeby zrobić taki pokrowiec musimy mieć pewne rzeczy:

=========>>>>> CO BĘDZIE POTRZEBNE <==========

1. pomadkę oczywiście lub inny przedmiot z powierzchnią do koralikowania

2. koraliki 15/0 lub 11/0 w wybranych kolorach i wybranych firm - u mnie króluje Toho - specjalnie piszę 15 lub 11 bo można te opakowania robić w każdym rozmiarze, tyle, że dla 15/0 czas tworzenia jest zdecydowanie dłuższy niż dla 11/0, ale co za tym idzie bardziej szczegółowe obrazki możemy tworzyć

3. nić do koralików - ostatnio używam NYMO - pro prostu profesjonalne nici do koralików - dają nam mniej splątań oraz praca z nimi jest przyjemniejsza, bo są nawoskowane, więc naprawdę warto się w nie zaopatrzyć.

4. igły do szycia - im cieńsze tym lepiej

5. coś do cięcia oczywiście - nożyczki

6. opcjonalnie kryształki rivoli oraz bicone jak najmniejsze czyli np. 3 mm

7. klej do biżuterii - polecam hasulith

8. wzór do wykoralikowania --> można swój - można też podglądać innych - wszystkie wzory peyote się jak najbardziej nadają, a można całkowicie zaimprowizować tak jak to ma miejsce w pierwszym prezentowanym przeze mnie wzorze.

Żeby to miało sens potrzebujemy oczywiście jakiś wzór do wykorzystania - ponieważ strasznie podobają mi się niektóre wzory z netu w najbliższej przyszłości w miarę tworzenia kolejnych będę tu dodawać wzory lub linki do użytych wzorów.


=========>>>>> KOLEJNE KROKI POTRZEBNE DO ZROBIENIA POMADKI =====

1. ZMIERZENIE SZEROKOŚCI / OBWODU ROBÓTKI

Zmierz powierzchnię do okrycia koralikami - w tym przypadku pomadkę, ale sam sposób nadaje się też do przedmiotów do pisania/ zapalniczek itd. Jak mierzymy ? Najlepiej będzie wziąć nić i owinąć pomadkę w najszerszym miejscu, ponieważ pomadki raczej są na całej długości tej samej grubości - to sądzę, że można napisać - zmierz gdziekolwiek na powierzchni opakowania zewnętrznego pomadki i koniecznie zapamiętaj ile koralików Ci wyszło.2. WYKONANIE WZORU NA CZĘŚCI ZASADNICZEJ POMADKI (NAKRĘTKI) LUB POZA NIĄ
3. WYKONANIE DENKA NA CZĘŚCI ZASADNICZEJ POMADKI (NAKRĘTKI)
4. WYKONANIE POKROWCA NA CZĘŚĆ DOLNĄ POMADKI (TAM GDZIE JEST POMADKA)
5. WYKONANIE DENKA NA CZĘŚĆ DOLNĄ POMADKI (TAM GDZIE JEST POMADKA)
6. PRZYKLEJENIE POKROWCA DO POMADKI - JEŚLI JEST WYMAGANE
7. dodatki


=========>>>>> TECHNIKI i MOŻLIWOŚCI WYKONANIA <==========

Technika - podstawą jest ścieg PEYOTE oraz TUBULAR PEYOTE, ponieważ znajomość tego jest podstawą - od tego zaczniemy. Jest to zupełnie podstawowy ścieg i do tego naprawdę szybko się nim wykonuje prace, uniewersalizm jest bardzo ważny, ale tak naprawdę wiele technik się do tego nadaje - wypróbuję kilka pomysłów.

Ponieważ będę chciała wypróbować to co mnie interesuje będę zamieszczała kolejne tutoriale z linkiem do tego posta jak postać zbiorcza, na razie tam gdzie proces twórczy trwa będę pisała IN PROGRESS. W ten sposób nie będę powtarzała założeń głównych w każdym poście i zaoszczędzę Wam i sobie czasu.


W kolejnych tutorialach przedstawię następujące techniki:

1. TUBULAR PEYOTE - znajduje się tu

2. PEYOTE znajduje się tu

3. 2 RZĘDOWE PEYOTE IN PROGRESSS

4. HERRINGBONE IN PROGRESSS

5. CUBIC RAW IN PROGRESSS

6. Inne kształty pomadek IN PROGRESSS

7. DODATKOWE elementy wykończenia prac IN PROGRESSS


=========>>>>> TIPS <==========

1. warto wykonać druk wzoru przed jego wykonaniem - można sobie wywołać na zdjęciu, albo wydrukować i zabindować- lepiej się pracuje ze wzorem, który można pomazać mazakiem do tablic - co oczywiście da się później wyczyścić do ponownego użycia - odznaczając sobie rzędy już wykorzystane lub te nad którymi pracujemy - mnie to szalenie ułatwia zadanie.

2. warto używać mocniejszych nici, ale wciąż tych do koralików - ja zaczęłam korzystać z Nymo D i jestem zadowolona

3.  żeby tworzyć supłów i dodawania kolejnych długości nici można na start wykorzystać dłuższą nić, złożyć ją na pół żeby uniknąć plątaniny. Jeśli jednak zdarzy się konieczność dodania dodatkowej nici - należy - złączyć nici supełkiem - podwójnym i ukrytym w sąsiadującym koraliku bądź po lewej stronie - tej przylegającej do etui - to i tak będzie ta część, którą można podkleić dla pewności, ale nie zawsze jest to konieczne - napiszę o tym jeszcze.
 
4.  Przyklejać, czy nie ???? - jeśli postaramy się, żeby etui - część na zasadniczej części pomadki, czyli zakrywka - ściśle przylegało do pomadki, ale nie zjeżdżało - ale też dało się je zakładać i zdjąć bez większego kombinowania, wówczas mamy "szablon", który można śmiało wyprodukować kilka jego wersji kolorystycznej i zakładać na kolejne pomadki w zależności od tego, co chcemy w danej chwili mieć. Wówczas jeśli taki cover nie zjeżdża z pomadki nie musimy go podklejać i dzięki temu mamy wymienną kolekcję etui. Jeśli jednak z jakiś przyczyn pokrycie przesuwa się lub schodzi - wtedy lepiej je przykleić do zakrętki i w razie potrzeby po wykończeniu pomadki - nie wyrzucać go, tylko przełożyć do nowej - o ile to jest oczywiście ten sam produkt.

5. robótkę kończymy w ten sposób, że przechodzimy przez koraliki wokół wzoru i robimy potrójny supełek i znowu przechodzimy zygzakiem przez kolejne koraliki i tak kilka razy po czym ucinamy nić. W ten sposób nie widać zakończenia i jest bezpieczeństwo, że się supeł nie rozwiąże, to samo robie jak mi się nić kończy w trakcie pracy i trzeba dołożyć kolejną. zanim przejdę do robótki robię mini zygzak po supełkowaniu nowej nici.

6. powtarzalność wzoru - w zasadzie - tutaj dużo mówi wyobraźnia - jeśli nasz wzór ma się powtarzać, albo sprawiać takie wrażenie wówczas warto na początku pomyśleć co ile koralików umieścić brzegowe elementy wzoru, żeby była pewna symetria miedzy nimi - jeśli się nie da - warto próbować po prostu metodą peyote, czyli najpierw wykonać wzór, a potem go nakładać na pomadkę, ale o tym będzie już następny tutorial, w przypadku tubular peyote - mamy ten problem, że wzór jest wykonywany niejako w locie i ciężko czasem dobrze policzyć, ale jak mamy już pierwsze wiersze - można sobie to jakoś rozłożyć i jeśli nawet jest jakaś różnica między elementami wzoru, zazwyczaj jest ona mała i ledwo widoczna ;) Jeśli jednak nie - wtedy można dodać jakiś dodatkowy akcent i też praca będzie wyglądała pięknie.


A teraz link do części pierwszej - Pokrowiec na balsam do ust metodą TUBULAR PEYOTE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...