Szukaj na tym blogu

piątek, 5 czerwca 2015

Rosyjska spirala (Russian spiral tutorial) krok po kroku :) - plastyczna kolia

Jakiś czas temu zafascynowały mnie sploty spiralne, ale to co dało się wyszukać z ich udziałem nie było dość oryginalne, wpadłam więc na pomysł, żeby skomplikować trochę to co się da wypleść daną techniką.
W dzisiejszym poście tzw. rosyjska spirala, profesjonalnie nazywając "russian spiral"

Ścieg ten jest specjalnym typem sznura koralikowego. Tworzy miękką, lekko elastyczną koralikową linę kształcie wyraźnej spirali. To bardzo szybka technika, a więc doskonała do nauki, bo od razu coś się dzieje i praktycznie od razu widzimy efekty naszej pracy.

Krok 1 Początkowy pierścień

Zaczynamy od nabrania na nić 3 zestawów po 3 koraliki każdy, w sumie dziewięciu koralików. Każdy zestaw musi zawierać 2 mniejsze koraliki i coś w stylu przerywnika, może być większy koralik, albo coś w ciekawym kształcie, co nada ciekawy wygląd.


Następnie łączymy pierwszy z ostatnim razem, zawiązujemy na supełek końce, tak, żeby powstał pierścień.W moim przykładzie używam następujących koralików:

  • Rozmiar TOHO 15/0 (A)
  • Rozmiar TOHO 15/0 (B)
  • Rozmiar TOHO 8/0 (C)
Koraliki w pierwszym pierścieniu zostały ułożone w następującym porządku: A, B, C, A, B, C, A, B, C.

UWAGA: można tworzyć własne zestawy z różnymi kombinacjami koralików pamiętając, że zawsze całkowita liczba koralików na pierścień musi dać się podzielić przez 3.W praktyce można wykorzystać wiele różnych wzorów, kolorów i rozmiarów koralików.
W przykładzie posłużyłam się schematem 2 mniejsze i 1 większy koralik, wychodzi naprawdę zgrabna spiralka ;) Aha, warto ten pierwszy pierścień owinąć wokół jakiegoś ołówka, patyczka, czy czegokolwiek, dzięki czemu będziemy mieć sztywną bazę do kolejnych rzędów robótki, polecam tą metodę, bo od razu widać, gdzie powinna zostać wbita igła.


 
KROK 2


Mamy więc pierwszy krąg. Żeby rozpocząć kolejny musimy nabrać kolejne 3 koraliki, ale tym razem zaczynając najpierw od większego koralika, a więc w sekwencji 1C,1A,1B, mijamy kolejne 2 koraliki w kółeczku, a igłę wbijamy w trzeci koralik (A).


KROK 3
Znowu nabieramy ten sam zestaw koralików w sekwencji 1C, 1A,1B, mijamy kolejne 2 koraliki w kółeczku, a igłę wbijamy w trzeci koralik (A).

 KROK 3Znowu nabieramy ten sam zestaw koralików w sekwencji 1C, 1A,1B, mijamy kolejne 2 koraliki w kółeczku, a igłę wbijamy w trzeci koralik (A) w pierwszym rzędzie, który jest jednocześnie pierwszym przez który przeciągana była igła, a następnie inaczej niż poprzednio, wchodzimy na nowo dodany krąg przez pierwsze 2 koraliki czyli C i A. Innymi słowy, początkowym koralikiem znowu będzie koralik A, ale piętro wyżej.KROK 4


Powtarzamy kroki 1-3 do czasu uzyskania odpowiedniej długości i robimy z tego co chcemy, bransoletkę, naszyjnik, czy też inne cudo ;)


Ważne jest utrzymywanie w miarę ścisłej nici/żyłki. 

Można również eksperymentować z innymi koralikami, efekty moich eksperymentów poniżej.
I na modelce, czyli na mnie ;)


Chociaż to proste, przypadł mi do gustu, zwłaszcza, że powstaje jak burza, polecam ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...