Szukaj na tym blogu

czwartek, 13 listopada 2014

Oplatanie przedmiotów techniką Brick Stitch oraz podstawy Brick Stitch / Covering beads and objects with Brick Stitch and Basics of Brick Stitch

Natchnieniem do tego posta były piękne kolczyki, które widziałam na ulicy (jak często dostarcza ona inspiracji), a ponieważ z tego co widziałam to popularna technika Brick Stitch - sądzę, że nie pogniewacie się jak razem spróbujemy zrobić przy jej użyciu coś pięknego.

Później się okazało, że takie oplatanie to dość popularna forma zdobienia przedmiotów, robi się tą metodą min. motyle z koralików, a także wiele osób w sieci się tym zajmuje (np. Miguel Ases), a efekt tego potrafi zapierać dech w piersiach, więc postanowiłam spróbować - oto efekt nauki.  Zapragnęłam umieć ;) Wiedzieć ! i już wiem.

http://koralikikatie.blogspot.com/2014/11/w-stylu-vintage-czyli-byc-jak-grace.html


Zresztą, wystarczy spróbować samemu i pomysły same wpadają do głowy
Sama technika jest bardzo prosta i można ją przedstawić następująco:

1. Podstawy Brick stitch

Rozpoczęcie - 1 rząd


1. Nawlekamy 2 koraliki, przechodzimy raz jeszcze przez drugi dodany a potem ponownie przez pierwszy, czyli przechodzimy przez nawleczoną sekwencję 2 pierwszych koralików ponownie i naciągamy nić, nić wychodzi od dołu ostatnio dodanego koralika
2. Nawlekamy kolejny (nowy) koralik na nić, a następnie znowu przewlekamy nić przez ostatni dodany koralik i ponownie nowo dodany, nić wychodzi od góry ostatnio dodanego koralika
3. Nawlekamy kolejny (nowy) koralik na nić, a następnie znowu przewlekamy nić przez ostatni dodany koralik i ponownie nowo dodany, nić wychodzi od dołu ostatnio dodanego koralika
4. Nawlekamy kolejny (nowy) koralik na nić, a następnie znowu przewlekamy nić przez ostatni dodany koralik i ponownie nowo dodany, nić wychodzi od góry ostatnio dodanego koralika

Tu mała dygresja - kontynuujemy te kroki do momentu osiągnięcia wymaganej długości pierwszego wiersza, który jest bazą robótki.
Gdy osiągniemy koniec wymaganej długości możemy zacząć kolejne rzędy.

Ważna sprawa, żeby zacząć kolejny rząd nić z ostatniego koralika powinna wychodzić do góry !!!

Kolejne rzędy:


5. Żeby rozpocząć nowy rząd nawlekamy kolejne (nowe) 2 koraliki na nić, a następnie przewlekamy nić przez widoczną nić łączącą koraliki poprzedniego rzędu, leżące dokładnie pod nowo dodanymi koralikami - tak jak pokazano na rys. 5. i wracamy nicią przez ten sam (ostatni dodany) koralik do góry. Nić w kolejnych rzędach zawsze wychodzi od góry ostatnio dodanego koralika.

6. Po rozpoczęciu nowego rzędu dwoma koralikami, dalej dodajemy już po jednym, aż do osiągnięcia końca robótki - rzędu, czyli nawlekamy kolejny (nowy) koraliki na nić, a następnie przewlekamy nić przez widoczną nić łączącą koraliki poprzedniego rzędu, leżące dokładnie pod nowo dodanymi koralikami - tak jak pokazano na rys.6. i wracamy nicią przez ten sam (ostatni dodany) koralik do góry. Nić wychodzi od góry.

7-8. kontynuujemy powtarzając krok 6.

 9. przechodzimy do kolejnego rzędu stosując instrukcję z pkt.5 tyle, że w drugą stronę.

 

Zwiększenie liczby koralików w rzędzie


8a. Żeby zwiększyć ilość koralików w rzędzie musimy dobudować bazę, czyli tak rozszerzyć rząd o kolejne koraliki, żeby stanowiło to bazę dla kolejnego rzędu, tak jak to było w 1 rzędzie.
Dodajemy więc nadprogramowy koralik i przechodzimy z powrotem nicią przez przedostatni koralik jaki mieliśmy i z powrotem przez nowo dodany koralik, niż wychodzi do góry.

8b. Dodajemy kolejny nadprogramowy koralik, a następnie znowu przechodzimy z powrotem nicią przez przedostatni koralik jaki mieliśmy i z powrotem przez nowo dodany koralik, niż wychodzi do góry.
Powtarzamy do momentu osiągnięcia wymarzonej długości

8c. zmniejszenie liczby koralików w rzędzie

żeby zmniejszyć ilość koralików w rzędzie wystarczy w momencie kiedy kończymy rząd, przy rozpoczęciu nowego zamiast 2 koralików dodać 1 i od razu zahaczyć go o nić budującą poprzedni rząd tuż pod nowo dodanym koralikiemZastosowanie różnej wielkości koralików między rzędami oraz skutki zwiększania się średnicy robótki 8d.-8g.


W trakcie oplatania przedmiotu z powodu kolejnych rzędów zwiększa się naturalnie średnica robótki, ponieważ przybywa nam mm w obwodzie. Jeśli chcemy, nie musimy z tym nic robić w trakcie dodawania kolejnych koralików, ale jeśli nie chcemy dziur między koralikami należy dodawać je ściślej, poniżej poglądowy schemat. Dzieje się tak też w przypadku różnic między rzędami, jak mamy najpierw koraliki rozmiaru 15/0 i w następnym rzędzie będzie to np. 11/0 to nowy rząd będzie zajmował troszkę inną powierzchnię, więc to co zostało pokazane w pkt 1-8c traktować należy jako standard, a to co na schemacie poniżej jako odchylenie od niego w celu uzyskania ładniejszej plecionki, chyba, że dziury między koralikami są zamierzone i chcemy coś później tam dodać, bądź tak zostawić.
Standardowo kończymy przez zrobienie na końcu supełka oraz kilkakrotne przejście nicią przez  


Zakończenie pracy 

Standardowo kończymy przez zrobienie na końcu supełka oraz kilkakrotne przejście nicią przez otaczające koraliki - nie obcinamy nici przy supełku


2. Oplatanie metalowych baz dookoła (na przykładzie koła)

Pamiętajmy o standardowej technice Brick Stitch - to ona jest podstawą każdej pracy, samo oplatanie to tylko jakaś forma zastosowania techniki podstawowej.
Żeby opleść formę metalową, bądź z jakiegoś innego materiału, grunt, że będzie to nie koralik należy zastosować następujące kroki:

2.1 rozpoczęcie pracy - mocowanie nici

Pierwsza podstawowa zasada, musimy mieć jak zamocować nici do wykonania pierwszego rzędu, więc na początku staramy się zamocować nić do bazy, robimy węzeł na komponencie, w tym przypadku kółku, zaciskając mocno tak, żeby mieć pewność, że się nie zerwie.

2.2 Pierwsze 2 koraliki

Na nić przywiązaną do bazy nawlekamy 2 koraliki umieść igłę w kółku przez środek i z powrotem, żeby opleść nią wokół obręcz i przejdź z powrotem przez ostatni nawleczony koralik. Pociągnij mocno nić.

2.3 Kolejne koraliki rzędu

Na naszą nić nawlecz kolejny koralik i ponownie umieść igłę w kółku przez środek i z powrotem, żeby opleść nią wokół obręcz i przejdź z powrotem przez ostatni nawleczony koralik. Pociągnij mocno nić.
Kontynuuj ten krok tak długo, aż osiągniesz koniec okręgu


2.4 Kończenie rzędu

jak zbliżamy się do końca okręgu i mamy ostatni koralik i nić w górze, prowadzimy igłę w dół w pierwszy koralik rzędu i z powrotem do góry przez ostatni koralik rzędu. Zaciskamy mocno nić.


2.5 Rozpoczęcie kolejnego rzędu

żeby rozpocząć kolejny rząd nawlekamy na nić 2 koraliki i postępujemy identycznie z krokami 2.2 i 2.3 mając na uwadze uwagi do rozrostu robótki z pkt. 8.c-8.g2.8 Zakończenie pracy

Żeby zakończyć robótkę, musimy zabezpieczyć ją przez zawiązanie supełka i przejście nicią przez kilka koralików pracy, bądź użycie nici do dalszej pracy np. mocowania innych koralików, baz kolczyków itp.

3. Oplatanie metalowych baz w części (na przykładzie koła)

Żeby opleść formę metalową w części należy zastosować następujące kroki:

3.1 rozpoczęcie pracy - mocowanie nici

Pierwsza podstawowa zasada, musimy mieć jak zamocować nici do wykonania pierwszego rzędu, więc na początku staramy się zamocować nić do bazy, robimy węzeł na komponencie, w tym przypadku kółku, zaciskając mocno tak, żeby mieć pewność, że się nie zerwie.

3.2 Pierwsze 2 koraliki

Na nić przywiązaną do bazy nawlekamy 2 koraliki umieść igłę w kółku przez środek i z powrotem, żeby opleść nią wokół obręcz i przejdź z powrotem przez ostatni nawleczony koralik. Pociągnij mocno nić.3.3 Kolejne koraliki rzędu

Na naszą nić nawlecz kolejny koralik i ponownie umieść igłę w kółku przez środek i z powrotem, żeby opleść nią wokół obręcz i przejdź z powrotem przez ostatni nawleczony koralik. Pociągnij mocno nić.
Kontynuuj ten krok tak długo, aż osiągniesz wymagany odcinek okręgu

3.4 Kończenie rzędu

jak zbliżamy się do końca odcinka okręgu i mamy ostatni koralik i nić w górze przechodzimy do pkt 3.5


3.5 Rozpoczęcie kolejnego rzędu

żeby rozpocząć kolejny rząd nawlekamy na nić 2 koraliki i postępujemy identycznie z krokami 3.2 i 3.3 mając na uwadze uwagi do rozrostu robótki z pkt. 8.c-8.g z tym, że w przypadku oplatania częściowego pracujemy od lewej do prawej naprzemiennie, bo tak układa się nasza robótka, w przypadku całościowego oplatania to będzie jeden kierunek.


3.8 Zakończenie pracy

Żeby zakończyć robótkę, musimy zabezpieczyć ją przez zawiązanie supełka i przejście nicią przez kilka koralików pracy, bądź użycie nici do dalszej pracy np. mocowania innych koralików, baz kolczyków itp.

4. Oplatanie dużych koralików ( > 1 cm średnicy)

Koraliki mają to do siebie, że posiadają dziurę, a więc nie bardzo jest to podstawa dla brick stitch, bo nie ma gdzie zaczepić koralików, więc kroki do sukcesu są w tym przypadku następujące:

4.1 rozpoczęcie pracy - mocowanie nici

Pierwsza podstawowa zasada jak zawsze, musimy mieć jak zamocować nici do wykonania pierwszego rzędu, więc na początku staramy się zamocować nić do bazy, którą jest koralik.
Przejdź igłą przez środek koralika, a następnie na zewnątrz powierzchni koralika do drugiego końca otworu i przejdź z powrotem przez otwór. Powtórz to pozostawiając na powierzchni koralika podwójoną oplotkę z nici.

 

4.2 Pierwsze 2 koraliki

Na nić przywiązaną do koralika nawlekamy 2 koraliki, potem umieść igłę pod nicią mocującą, a następnie z powrotem przez ostatni nawleczony koralik. Pociągnij mocno nić.


4.3 Kolejne koraliki rzędu

Na naszą nić nawlecz kolejny koralik i ponownie umieść igłę  pod nicią mocującą i przejdź z powrotem przez ostatni nawleczony koralik. Pociągnij mocno nić.
Kontynuuj ten krok tak długo, aż osiągniesz koniec obwodu koralika


4.4 Kończenie rzędu

jak zbliżamy się do końca obwodu i mamy ostatni koralik i nić w górze przechodzimy do pkt 4.5


4.5 Rozpoczęcie kolejnego rzędu

żeby rozpocząć kolejny rząd nawlekamy na nić 2 koraliki i postępujemy identycznie z krokami 4.2 i 4.3 mając na uwadze uwagi do rozrostu robótki z pkt. 8.c-8.g


4.8 Zakończenie pracy

Żeby zakończyć robótkę, musimy zabezpieczyć ją przez zawiązanie supełka i przejście nicią przez kilka koralików pracy, bądź użycie nici do dalszej pracy np. mocowania innych koralików, baz kolczyków itp.

5. Oplatanie małych koralików (drobne koraliki < 1 cm średnicy)

Odbywa się to tak samo jak oplatanie dużych koralików, czyli pkt. 4 z tą różnicą, że nie oplatamy bazy w sposób pokazany w pkt 4.1 - 4.8, ale koralik sam w sobie jest bazą, czyli jego oplatanie realizujemy przy pomocy kroków z pkt. 2.1-2.8


5. Oplatanie nietypowych koralików (sopelki i inne)

5.1. Sopelki

Stosujemy kroki 4.1 - 4.8

5.2. baza z kilku koralików połączonych w okrąg

 Stosujemy punkty 2.1 - 2.8

6. Zdobienia

6.1 Pikotka

Czasami chcemy uatrakcyjnić robótkę, więc można dodać coś co nazywam pikotką, żeby to zrobić należy dodać 3 koraliki zamiast dwóch jak rozpoczynamy rząd, a potem dodajemy po 2 koraliki, żeby dokończyć przebieg w sposób pokazany na rysunku w pkt 6.1.6.2 Dodanie większego koralika do istniejącej pracy

Żeby dodać większy koralik jako składowa robótki należy wykorzystać leżące wokół niego mniejsze koraliki jako bazę do mocowania nici w sposób pokazany na rysunku:
1 komentarz:

  1. Dzięki, właśnie czegoś takiego szukałam :D. Teraz mogę poszaleć z wzorami dostępnymi w internecie, bo sama jeszcze nie opanowałam planowania. Pozdrawiam. Kinga.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...