Szukaj na tym blogu

środa, 22 stycznia 2014

Krótki kurs herringbone płaskiego czyli splot jodełkowy - Krok po Kroku

Kurs herringbone czyli splot jodełkowy Krok po Kroku
 
To bardzo popularny splot, który zaraz zaprezentuję Krok po Kroku.

1a)
Zaczynamy go zawsze od ściegu zwanego murkiem. Żeby zacząć robótkę na nić nabieramy dwa koraliki, cofamy się do pierwszego koralika przeciągamy nić przez pierwszy koralik od dołu:


Koraliki mają się ustawić obok siebie, następnie wbijamy igłę w drugi koralik od góry:

1b)
dodajemy kolejny koralik i wbijamy igłę od dołu, pamiętając o tym, żeby trzymać zaciśnięte mocno pierwsze dwa koraliki, wracamy wbijając igłę do koralika dodanego jako drugi od góry, następnie wbijamy igłę od dołu w koralik trzeci i od góry można dodać kolejny koralik
1c)działając naprzemiennie (od góry, od dołu) otrzymujemy murek koralików.
1d)dlaczego jednak ten murek nie wygląda na początku jak murek tj. koraliki nie leżą na płasko, ale są bardziej skrzywione ku sobie ? Początki są trudne, ale po kilku koralikach i mocnym zaciskaniu nici zaczną one leżeć tak płasko jak na schemacie.
Jak mamy już nasz murek, z koralików w liczbie odpowiadającej naszemu projektowi, można rozpocząć właściwą pracę, musimy pamiętać tylko, że murek musi mieć taką ilość koralików jaką jest wielokrotność dwójki ponieważ ścieg ten opiera się na takiej konstrukcji, musimy więc mieć przynajmniej 2 koraliki murku.

1e)
Dodajemy 2 koraliki i przeciągamy igłę przez kolejny koralik w murku tak jak na schemacie, a następnie przez kolejny koralik murku od dołu 
 

1f) Dodajemy znów 2 koraliki, podobnie jak w kroku poprzednim przeciągamy igłę przez kolejny koralik w murku tak jak na schemacie, a następnie przez kolejny koralik murku od dołu

1g) jak kończy nam się murek, czyli pierwsza warstwa startowa koralików - pozostaje 1 koralik na końcu, podobnie jak w kroku poprzednim przeciągamy igłę przez ten ostatni koralik murku tak jak na schemacie, a następnie niejako wracamy do poprzedniego koralika murku i wracamy do koralika ostatniego murku po czym znowu dodajemy kolejne 2 koraliki i kontynuujemy poprzednie kroki tak długo jak potrzeba do realizacji projektu.


 koraliki zaczynają się układać w jodełkęefekt końcowy

to prosty ścieg, nieprawdaż ?6 komentarzy:

 1. W końcu ktoś to pokazał i wytłumaczył jak należy! Niby ścieg prosty, ale mimo wszystko miałam z nim problemy! Dzięki wielkie za wszystkie tutoriale! Są bardzo pomocne :)
  Pozdrawiam

  www.ach00.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. super dziekuje za kursik w końcu czytelnie:-) a z jakich koralikow najlepiej jest go robić??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sorki za późną odpowiedź, każde koraliki się do tego nadają, zgrabnie wychodzą jednak standardowe 11/0

   Usuń
 3. Właśnie mam na tapecie Twój tutorial :) Nie bardzo lubię instrukcje obrazkowe, bo zawsze coś mi ucieka i wściekam się sama na siebie szukając błędu (zazwyczaj wina tkwi w tym, że chcąc coś zrobić szybko człowiek nie zagłębia się dostatecznie w podaną instrukcję :P )
  Niemniej jednak jodełka mi wychodzi :) :) :) i bardzo mi się podoba.
  Serdecznie dziękuję za udostępnienie tutka !
  Pozdrawiam serdecznie
  Monia

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny tutek ale mam pytanie w jaki sposób kończyć ścieg? Wiem, że najlepiej murkiem ale jak się za niego zabrać?

  OdpowiedzUsuń
 5. ja parę razy jadę przez sąsiadujące koraliki - robię supełek i ponownie to samo -nigdy nie ucinam nici tuż przy supełku bo prawie zawsze kończyło sie to zerwaniem robótki w tym miejscu

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...