Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 sierpnia 2013

Kropla z koralikow - kolczyki, wisiorek i czego tam dusza zapragnie - Krok po Kroku Tear drop pedant

Jako, że są wakacje, trochę się opuściłam, nie ma kiedy, nie ma pogody, bo gorąc taki, że ciężko wytrzymać, ale są takie błyskotki, które są warte grzechu, w dzisiejszym wydaniu coś co od dawna chodzi mi po głowie, ale oczywiście nie wiedziałam jak się do tego zabrać, kilka wieczorów oglądania końcowego produktu dało rezultaty, które prezentuję dziś na blogu.

Efekt końcowy:

 sam wisiorek :)


i moje azteckie kolczyki, azteckie z racji użytych kolorów:


Chyba ładnie się to nawet prezentuje, nigdzie niestety nie znalazłam know how, więc mam nadzieję, że próba odtworzenia tego co widujemy niekiedy na sieci w innych pracach zostanie przez Was pozytywnie oceniona. No to jedziemy, potrzebować będziemy:

1. nici bądź żyłki
2. nożyczki
3. koraliki większego rozmiaru - typu 11/0, bądź jeszcze większego rozmiaru w zależności od potrzeb dekoracyjnych
4. koraliki mniejszego rozmiaru typu 15/0 bądź inne - pasujące mniej więcej do większych.
Zaraz będzie wiadomo o co chodzi, obiecuję :)
5. koralik do włożenia do środka plecionki, żeby ją usztywnić, może być w kształcie kropli bądź zwykły okrągły.

Można tą pracę podzielić na fazy - pierwsza to wyrobienie z koralików pierwszej plecionki, potem jest drugi rządek i zamknięcie, czyli w zasadzie coś w rodzaju redukcji, bo koralik jak każdy okrągły obiekt będzie miał coraz mniejszy obwód w miarę oplatania.
No i teraz krok po kroku jak to jest zrobione - wszelkie uwagi mile widziane:


Uwaga generalna jest taka, że będziemy pracować w rygorze stron LEWA i PRAWA, dlatego jeśli pracujecie na nici, to na obu jej końcach sugeruję nawlec igłę, będzie Wam łatwiej, jak wiadomo, przy żyłce, która jest sztywna to nie jest konieczne.
Będziemy też pracować w LEWĄ stronę, zaraz będzie wiadomo jak pokażę pierwsze obrazki.

Na potrzeby tutka nazwę moje koraliki tak:
15/0 niech będzie jako A - w moim przypadku srebro
11/0 niech będzie jako B - w moim przypadku ametystyowe
Krok 1.

Nawlekamy na nić/żyłkę 3 koraliki w kolejności:  ABA, tak jak na poniższym zdjęciu - aha, będę też numerowała kolejne koraliki B, ponieważ w miarę jak się posuwamy z robótką łatwiej jest mi Wam wytłumaczyć gdzie przeciągnąć żyłkę.
jak widzicie nie ma jeszcze rozróżnienia lewa prawa, ale za chwilę będzie to miało znaczenie

Krok 2.

W tym kroku kolejność nawlekania nie stanowi jeszcze problemu więc nawlekamy na prawą stronę koraliki w sekwencji BAB i przewlekamy przez wszystkie 3 żyłkę/nić z lewej strony tak jak pokazano na zdjęciu:
Krok 3.

od tej pory kolejność nawlekania i strony MAJĄ znaczenie.
Nawlekamy na prawą 1 koralik A i koralik B, a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.


Zauważcie też, że lewa żyłka po powyższym zabiegu staje się prawą i vice wersa:)

Krok 4.


Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (5), 1 koralik A, 1 koralik B (6), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 6, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 5.Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (7), 1 koralik A, 1 koralik B(8), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 8, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 6.

Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 9), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 10), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 10, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 7.

Skoro mamy pierwszy element plecionki, tu kończy się etap tworzenia wierzchołka naszej kropli, żeby zamknąć krąg musimy teraz zrobić następujące kroki.

Na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 1, czyli pierwszy, od którego zaczęliśmy. Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 11,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 11, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 8.

Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 12), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 13), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 13, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 9.
Musimy cały czas pamiętać o łączeniu plecionki w całość, więc teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 5, czyli piąty dodany na początku. 
Krok 10.

Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 14,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 14, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 11.

Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 15), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 16), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 16, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.
Krok 12.


Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 17), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 18), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 18, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 13.
Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 7, czyli siódmy dodany na początku. Krok 14.

Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 19,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 19, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 15.

 Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 20), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 21), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 21, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 16.

Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 22), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 23), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 23, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 17.

Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 9, czyli dziewiąty dodany na początku. Krok 18.

Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 24,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 24, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkęKrok 19.

Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 25), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 26), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 26, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 20.

Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 12, czyli dziewiąty dodany na początku.

Krok 22.

Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 27,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 27, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę


 
Krok 23.

Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 28), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 29), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 26, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.
Krok 24.
Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 15, czyli dziewiąty dodany na początku.


Krok 25.
Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 30,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 30, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkęKrok 26.

Teraz pora na ostatnie okrążenia zmierzające do redukcji ilości koralików tak, żeby faktycznie utworzyła się kula, czyli dół naszej kropli z koralików. Zaczyna się od koralika nr 30 ;)

Nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B (nr 31), 1 koralik A, 1 koralik B(nr 32), a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 32, czyli w zasadzie jest on ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę.Krok 27.
Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 17, czyli siedemnasty dodany od początku.Krok 28.
Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 33,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 33, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkęKrok 29.

Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 20, czyli siedemnasty dodany od początku
Krok 30.
Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 34,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 34, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę

Krok 31.
Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 22, czyli siedemnasty dodany od początku


Krok 32.


Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 37,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 37, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę

Krok 33.

Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 25, czyli siedemnasty dodany od początku


Krok 34.

Następnie nawlekamy na prawą żyłkę sekwencję : 1 koralik A,1 koralik B, czyli koralik oznaczony jako 38,  a na lewą żyłkę koralik A i przewlekamy lewą żyłkę przez koralik B, zaznaczony na zdjęciu nr 38, czyli przez ostatni dodany po prawej stronie, tak, żeby żyłka przeszła na niego na krzyż tak jak na zdjęciu poniżej. Zaciskamy żyłkę
Krok 35.

Pamiętając o łączeniu plecionki w całość, teraz na lewą żyłkę nawlekamy 1 koralik A, następnie przeciągamy lewą żyłkę przez koralik o nr 28, czyli siedemnasty dodany od początku
Krok 36.
Teraz wkładamy do środka plecionki koralik wypełniający - bez niego plecionka byłaby niekształtna i plastyczna, jednym słowem, wcale niezbyt zachęcająca.
Po włożeniu koralika do środka zaciskamy mocno żyłkę, która to teraz powinna spowodować, że plecionka ściśle przylega do koralika w środku. Jak widzimy dół plecionki są tam 3 koraliki B i po 4 koraliki typu A ściśle obok siebie, i tak właśnie ma być.
Krok 37.
Żeby zakończyć pracę nawlekamy na prawą nić 1 koralik A i przeciągamy go przez leżący najbliżej prawej strony koralik B. Jak widzicie, będzie wówczas 5 koralików typu A pomiędzy tymi B


Krok 38.
Znowu nawlekamy na prawą nić 1 koralik A i przeciągamy go przez leżący najbliżej prawej strony koralik B.


Krok 39.
I ostatni raz nawlekamy na prawą nić 1 koralik A i przeciągamy go przez leżący najbliżej prawej strony koralik B.
Krok 40.
Zaciskamy pętlę i już mamy gotową plecionkę :)I zrobione ;)

Mam też uwagę co do prób własnych,  nie przejmujcie się jak nie wychodzi za pierwszym razem, ja próbowałam wielokrotnie zanim trafiłam na właściwą ścieżkę wyplotu tego cuda, nie wspomnę tych które mi się nie udały ;).

Do próbujących świat należy.

8 komentarzy:

 1. Cześć :) Nie trzeba wsadzać w środek żadnego koralika, żeby plecionka wyglądała ładnie :) wystarczy trochę objechać żyłką, zwłaszcza "kółeczka" z 15/o :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. dzięki za sugestię, faktycznie może i tak, ale jestem świeża w temacie, i koralik powoduje, że jest to trochę bardziej obciążone i wygląda jakoś tak schludniej ;) zrobiłam sobie kilka sztuk bez koralika i trochę sflaczałe było ;)
  Ale oczywiście wszystko zależy od gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że wszystko zależy, nie tylko od gustu, ale i od tego na jakiej żyłce/nici robisz, jak bardzo zaciągasz itp. A nawet jak obciążasz koralikiem, dobrze jest te segmenty z 15 objechać, żeby się nie rozłaziły :)

   Usuń
  2. na pewno spróbuję, dzięki wielkie ;)

   Usuń
 3. Dzięki wielkie! Próbowałam kiedyś z rysunków, które podlinkowała Weraph, ale zupełnie się gubiłam. Teraz powinno się udać. To super, że się dzielisz swoją "wiedzą tajemną" (kurs na ukośnik też był świetny!). Dziekuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. wielkie dzięki za go tutka zawsze chciałam zrobić taką kropelkę ale tutka nie było jak na lekarstwo...... trochę się gubiłam gdy trzeba było wracać do początku ale ogólnie super

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za cudowne przejrzyste tutki ,i za dobroć bo nie wszystkie Panie które w to się bawią chcą dzielić się wiedzą.Pozdrawiam gorąco.Janina K.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzieś już widziałam tutka na taką kroplę, ale w porównaniu z tym to była czarna magia. Wielkie dzięki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...